review: The Knife, in collaboration with Mt. Sims and Planningtorock, Tomorrow, In A Year

Tarzından ödün vermemiş bir grup iseniz ve uzun bir aranın ardından müziğe tekrar başlıyorsanız hayranlarınızı memnun etmek tercihiniz olur muydu? The Knife bu soruyu cevapsız bırakıyor ve beklentilerimizi yerle bir edecek bir albümle karşımıza çıkıyor.
Tomorrow, In A Year bir electro-opera. Charles Darwin'in hayatı ve "Türlerin Kökeni"ni yazma süreci The Knife'ın karanlık sounduyla birleştiğinde kendinizi Galapagos adalarında hissetmemeniz mümkün değil.

Albümün başından itibaren bir tedirginlik söz konusu. Karşınıza ne çıkacağını bilemiyorsunuz. Keşif süreci sizi dev yapraklı ağaçların arasından geçmeye ve yanardağların korkunç görkemini fark etmeye zorluyor. Mezzo-soprano Kristina Wahlin, yağmur ormanlarında kaydedilmiş abstract seslerin ve uğuldayan synthlerin arasında bir hikaye anlatıyor.
Hikaye, Darwin'in günlükleri üzerinden yola çıkmakta. Darwin'in korkularını, hastalıklarını, aşırı çalışmasını, evliliğini ve aile yaşamını irdeliyor. Ancak, görüntülerden yoksun bir filmde gibiyiz. Performansın ve sözlerin derinliğini kulağımıza gelenlerle doldurmak mümkün değil. Bu açıdan, bir opera sountrackinin The Knife hayranlarına hayal kırıklığı yaşatması doğal.

Tomorrow, In A Year yine de ilginç bir tecrübe. Colouring of Pigeons, Annie's Box, Variation of Birds gibi parçalar bütünü oluşturan birbirinden bağımsız ruh hallerini ve durumlarını yansıtırken, The Height of Summer'ın Heartbeats'e benzerliği The Knife'ın özünü kaybetmediğine yönelik sinyaller veriyor.

Bir konsept albümü olmasına rağmen olağandışı bir The Knife tecrübesi yaşamak için birkaç kere dinlemekte fayda var.

Notlar:
1- XOXO The Mag, 2010 Nisan sayısında yayınlanmıştır.
2- Opera ile ilgili bir trailer mevcut: http://www.youtube.com/watch?v=L_Hr-mtAFbo
3- Yeni vidyo, A Roundtable Conversation on Tomorrow, In A Year: http://theknife.net/new-video-a-roundtable-conversation-on-tomorrow-in-a-year
4- aidiyet için bkz. http://bozukkaset.blogspot.com/2010/01/tomorrow-in-year-full-album-dinle-indir.html
5- Dinleyici notu: 8/10 (puan vermek moda oldu)

0 yorum:

iletişim/contact

bozukkaset@gmail.com

burkalıyam ezelden gönlüm geçmez özenden, since 2006